Obsah článku

Alopecia areata (ložisková alopecie) je běžné autoimunitní onemocnění, které postihuje vlasové folikuly. V jeho důsledku dochází nejen ke ztrátě vlasů, ale i dalšího ochlupení na různých částech těla. Onemocnění však nejčastěji postihuje pokožku hlavy, kde vytváří typické lysiny ve vlasech.

„Alopecia Areata je velmi specifické onemocnění. U pacientů se často opakují období kdy se jim tvoří lysá ložiska s obdobími, kdy vlasy samovolně dorůstají. Pacienti typicky mají negativní zkušenosti s volně prodejnými léčivy a různými kosmetickými přípravky slibujícími nemožné. Případně nevhodně nastavenou léčbou. A mnoho jich další léčbu vzdá. Nechtějí si znovu projít emoční horskou dráhou, kolečkem, kdy mají naději, pak občas i výsledky a pak jim vlasy znovu vypadají.

Léčba ložiskové alopecie je ale možná. Její účinnost se u pacientů výrazně liší. Mám pacienty, kterým lysá ložiska kompletně vymizela. Ale mám i pacienty, u kterých léčba zabrala méně a u některých vůbec. Nikdy neslibuji pacientům, že je vyléčím. Slibuji jim, že pro to udělám vše, co je v mých silách. A ve většině případů se to opravdu podaří.“

Fakta na úvod

  • Alopecia Areata postihuje zhruba 2 % populace
  • Typicky se projevuje lysými ložisky ve vlasech nebo na jiných částech těla
  • Nejčastěji se začne projevovat mezi 10. a 30. rokem života
  • Lysiny ve vlasech způsobené touto nemocí se projevují stejně u mužů i u žen
  • Zhruba polovině pacientů mohou vlasy i bez léčby znovu dorůst

Co je to Alopecia areata neboli ložisková alopecie?

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění. Imunitní systém pacienta vyhodnotí vlasové folikuly jako hrozbu a začne je napadat. Dochází k imunitní reakci (zánětu) a následuje vypadávání vlasů.

Nejedná se o jizvící formu alopecie, podobně jako u androgenní alopecie. To znamená, že nedochází ke zničení vlasového folikulu a možnost opětovného růstu vlasu tak zůstává zachována.

Obvykle se začnou tvořit lysá ložiska (odtud ložisková alopecie) oválného tvaru různých velikostí. V případě menších ložisek mohou v některých případech vlasy samovolně dorůst i bez léčby. Pokud se však jedná o větší nebo vícečetná ložiska na různých místech pokožky hlavy nebo i jiných ochlupených částech těla, zmíněná šance je už nižší.

Alopecia areata se dále dělí na:

  • Alopecia universalis – dochází ke ztrátě ochlupení na celém těle
  • Alopecia totalis – dochází k výpadu všech nebo téměř všech vlasů
  • Difuzní alopecia areata – roztroušené řídnutí vlasů bez výrazných lysin
  • Ophiasis – vypadávání vlasů v páse po obvodu hlavy, podél hranice spánkové a týlní kosti

Výsledky léčby mých pacientů

Alopecia Areata, žena, 68 let

Na první konzultaci byla pomocí trichoskopického vyšetření diagnóza potvrzena. S pacientkou jsme probraly možnosti léčby a připravily léčebný plán, který se skládal z kombinace lokálních a orálních léčiv na předpis.

Skvělý výsledek po 6 měsících léčby.

Příznaky a projevy Alopecia areata

Primárním příznakem alopecia areata je výskyt kulatých nebo oválných lysin ve vlasech na pokožce hlavy. V některých případech se mohou tyto lysiny objevovat i na obličeji – jde například o obočí, řasy a vousy, ale také kdekoli jinde na těle. Postižená místa jsou obvykle hladká, bez chloupků a kůže zůstává normální bez jakéhokoli zarudnutí nebo šupinatění.

Přesná příčina alopecia areata není plně objasněna. Mohou zde hrát roli genetické faktory, rodinná anamnéza a vlivy prostředí. Kromě toho existují důkazy, které potvrzují, že stres, hormonální nerovnováha a jiná autoimunitní onemocnění mohou k nástupu nebo opakování projevů alopecia areata do určité míry také přispívat.

Alopecia areata u dětí

Až v 50 % případů začnou pacientům vlasy dorůstat bez léčby do jednoho roku. Průběh je však obtížně předvídatelný. I po zjevně úspěšném opětovném růstu vlasů po provedené léčbě dojde často k relapsu.

Léčba mladistvých pacientů s alopecia areata je možná, ale zejména kvůli již zmíněným nepředvídatelným opětovným výskytům onemocnění jde o dlouhodobý proces. Pacienti v dětském a pubertálním věku jsou často frustrováni a trpí ztrátou sebevědomí, sociální izolací a depresí. Proto doporučuji tuto problematiku rozhodně nepodceňovat a najít jim dobrého dětského psychologa.

Léčba ložiskové alopecie

Léčba alopecia areata se skládá ze dvou kroků. Postup léčby lysin ve vlasech je podobný u mužů i u žen.

V první fázi je třeba potlačit imunitní reakci organismu, eliminovat zánět a zabránit tak dalšímu vypadávání vlasů. Typicky se používají kortikosteroidy, které mohou být podávány lokálně, perorálně nebo injekčně. Dále lze použít lokální imunoterapii, při níž se na postižená místa aplikuje látka zvaná diphencyprone (DPCP). Cílem uvedené procedury je vyvolat v organismu alergickou reakci. Bylo totiž prokázáno, že taková reakce potlačí imunitní odpověď těla na vlasové folikuly.

Ve druhé fázi je třeba podpořit růst nových vlasů, ať už lokálními přípravky, nebo perorálními léky. Nejčastěji, ne však vždy, se používá Minoxidil. Ten se kombinuje s dalšími metodami na podporu růstu vlasů, jako je plazmaterapie, mezoterapie, mikrojehličkování a další.

V roce 2022 schválil úřad FDA lék zvaný Baricitinib, který slouží k léčbě závažných forem alopecia areata. Je to historicky první lék, který kdy byl k léčbě AA schválen. Tento lék zatím není pro léčbu alopecia areata v České republice standardně dostupný, nicméně za určitých podmínek lze jeho podávání zajistit v centrech biologické léčby. V roce 2023 byl schválen i lék Ritlecitinib. A v roce 2024 byl schálen i lék Deuruxolitinib.

Je důležité si uvědomit, že účinky každé metody léčby ložiskové alopecie se u jednotlivých pacientů dramaticky liší. Vhodná je proto konzultace s dermatologem specializovaným na vlasovou problematiku, protože jen ten dokáže na základě individuálních okolností určit nejvhodnější přístup.

Objednejte se

Trápí vás stav vašich vlasů? Objednejte se na vstupní konzultaci k Dr. Brabcové.
Podívám se na vaše vlasy, stanovím diagnózu a spolu sestavíme léčebný plán.

Cena vstupní konzultace je 2 750 Kč.